تاریخچه سایت آمازون

تاریخچه سایت آمازون

در حال حاضر شرکت آمازون شناخته شده ترین شرکت خورده فروشی اینترنتی در سرتاسر جهان است. در این مقاله تاریخچه سایت آمازون را به صورت کامل برای شما شرح می‌دهیم.

تاریخچه سایت آمازون توسط جف بزوس

این شرکت در تاریخ ۵ جولای ۱۹۹۴ توسط جف بزوس تأسیس شد و پس از مدتی با برنامه ریزی و تلاش توانست به یکی از بزرگترین و ابر قدرت‌ترین شرکت‌های فن آوری جهان تبدیل شود.

فعالیت این شرکت از فروش کتاب به شکل اینترنتی آغاز شد. سپس نوع فعالیت‌ها و درآمدزایی خود را گسترده تر کرد. تا جایی که رتبه سوم جهان، در زمینه فناوری را اخذ نمود.

ارزش آمازون مانند شرکت‌های ماکروسافت به قدری بالاست که از مرز یک تریلیون دلار نیز گذشته است. دفتر مرکزی آمازون در سیاتل قرار دارد و کارکنان این شرکت در سال ۲۰۱۹ در حدود ۷۵۰ هزار نفر رسیده بود. درآمد آمازون در این سال ۲۳۲,۸ میلیارد دلار تخمین شد که ۱۰ میلیارد سود خالص برای شرکت به همراه داشت.

در ادامه این مقاله تاریخچه سایت آمازون، از زمان تأسیس تا به امروز را عنوان می‌کنیم.

تاریخچه سایت آمازون

تاریخچه سایت آمازون

جف بزوس تا سال ۱۹۹۴ در شرکت D. E. Shaw & Co., L.P به عنوان معاون فعالیت داشت. سپس در همان سال از کار خود خارج شد و به سیاتل مهاجرت کرد.

در این شهر کار خود را بر روی پروژه ای شروع کرد که موجب به وجود آمدن Amazon.com و تأسیس شرکت Cadabra شد. Cadabra بعدها به Amazon.com تغییر نام داد.

اوایل شروع فعالیت آمازون، جف بزوس شرکت را از گاراژ خانه‌اش، در ایالت واشنگتن اداره می‌کرد. وی با تمرکز بر روی هدف خود یعنی خرده فروشی آنلاین، تصمیم به خرید وب سایت relentlees.com که در همین زمینه فعالیت داشت، نمود و پس از خرید، این دو شرکت را با هم ادغام کرد.

نام‌گذاری سایت آمازون

جف با توجه به معنای relentless، یعنی «بی رحم»، این نام را برای شرکت خود نمی‌پسندید. وی با مطالعه فرهنگ لغت کلمه آمازون را یافت و متوجه شد این اسم دارای تمام ویژگی هایی است که می‌خواهد شرکتش داشته باشد.

چرا که آمازون بزرگترین جنگل و رودخانه جهان است و هدف او نیز راه اندازی بزرگترین فروشگاه اینترنتی جهان بود که مانند رودی هرگز از پیشرفت و حرکت دست نکشد.

همچنین از آنجایی که کلمه آمازون با حرف A آغاز می‌شود، در تمام لیست ها و جستجوها جزء نخستین اسم ها بود.

پس از نام گذاری شرکت، آمازون در سال ۲۰۰۰ از لوگوی جدید و خاص خود رونمایی کرد. لوگوی آمازون دارای طرحی ساده و مفهومی است. زیر نام Amazon فلشی کشیده شده است که حرف A را به Z وصل می‌کند.

در الفبای انگلیسی حروف از A آغاز و به Z ختم می‌شوند، هدف آمازون از این طراحی این بود که اعلام کند تمامی کالا ها در فروشگاه اینترنتی اش وجود دارد.

این فلش به شکلی طراحی شده است که مانند لبخند به نظر می‌رسد و از رضایت مشتری برای خرید از این شرکت حکایت می‌کند.

اولین فروش آنلاین آمازون کتاب بود!

جف بزوس پیش از تصمیم گیری برای تأسیس شرکت خود، مقاله ای را مطالعه کرده بود که در آن پیشرفت و رشد شرکت‌های اینترنتی را ۲۳۰۰ درصد در سال نشان می‌داد. این مقاله اولین جرقه را در وی ایجاد کرد.

سپس او درصدد یافتن پر فروش ترین کالا شد و لیستی از بیست محصول برتر تهیه کرد. این موارد محصولاتی بودند که می‌توانستند فروش اینترنتی خوبی داشته باشند.

بزوس با توجه به این که کدام یک از موارد لیست در آینده نیز فروش خوبی می‌تواند داشته باشد، بقیه را از لیست خارج کرد و فقط پنج مورد را انتخاب کرد. این ۵ مورد عبارت بودند از: کامپیوتر، نرم افزار های آن، سی دی، سخت افزار، فیلم و در نهایت کتاب.

بزوس در مرحله آخر، کتاب را انتخاب کرد زیرا تقاضا و تنوع کتاب های ادبی بالا بود، به همان میزان قیمتشان پایین بود و همه می‌توانستند به راحتی خریداری کنند. پس از انتخاب کالای فروشگاه اینترنتی خود، پدر و مادرش برای کمک به او در این سرمایه گذاری، ۲۵۰ هزار دلار پرداخت کردند.

در سال ۱۹۹۵ اولین کتاب آمازون به نام مفاهیم سیال و آنالوگ های خلاق به شکل اینترنتی به فروش گذاشته شد. این کتاب در پنجاه ایالت آمریکا و چهل و پنج کشور جهان به فروش رسید و موفقیت بزرگی برای آمازون به حساب می‌آمد.

در همین ابتدای کار آمازون توانست ۲۰ هزار دلار درآمد در هفته کسب کند. سپس در سال ۱۹۹۷ به دلیل روند رو به رشدی که داشت توانست سهام خود را به ازای سهمی ۱۸ دلار با نماد بورسی AMAZN در بازار بورس عرضه کند.

دهه ۲۰۰۰، آمازون اولین سود خود را تجربه می‌کند

تاریخچه سایت آمازون پس از حضور در بازار بورس پیش‌بینی کرد به ۴ تا ۵ سال زمان نیاز دارد تا به سودهی دست پیدا کند. با ورود به سال ۲۰۰۰ سهام داران آمازون به خاطر سودده نشدن آمازون اعتراض خودشان را اعلام کردند و برخی معتقد بودند این پایان حیات آمازون است.

در همین دوران بود که آمریکا وارد یک حباب اقتصادی شد این حباب تأثیر به سزایی بر روی شرکت‌های فناوری گذاشت و باعث سود آوری آمازون نیز شد.

تا جایی که در سال ۲۰۰۱ سهام آمازون نخستین سود خود را تجربه کرد و سود هر سهم یک دلار بود. هرچند سود کمی بود اما باعث شد شرکت، سهامداران خود را از دست ندهد.

پس از گذشت این حباب اقتصادی بی ثبات، بسیاری از شرکت ها نابود شدند، اما آمازون با آینده نگری خود همچنان پابرجا ماند و به رشد سهام خود ادامه داد.

دهه ۲۰۱۰، آمازون به اوج خود می‌رسد

  • در سال ۲۰۱۱ آمازون دارای ۳۰ هزار کارمند بود.
  • در سال ۲۰۱۶ این رقم را به ۱۸۰ هزار نفر رساند.
  • در سال ۲۰۱۴ با تولید و عرضه گوشی Fire Phone در بازار نتوانست موفقیتی به دست آورد و تولید آن را متوقف کرد. در همین سال توانست شرکت پخش بازی های کامپیوتری به نام Twitch را به قیمت ۹۷۰ دلار خریداری کند.
  • در سال ۲۰۱۷ تعداد کارمندان آمازون ۵۶۶ هزار نفر رسید. در ژوئن همین سال بزرگترین خرید تاریخ خود تا به امروز را انجام داد. با خرید شرکت فروشگاه زنجیره ای Whole Foods با بیش از ۴۰۰ فروشگاه در سراسر جهان به مبلغ ۱۳,۴ میلیارد دلار خود را به چالش کشاند. پس از آن آمازون اعلام کرد می‌خواهد شعبه دومش را در یکی از شهرهای آمریکا بسازد، این پروژه HQ2 نام داشت.
  • در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد این شرکت در شهر آرلینگتون در نزدیکی پایتخت آمریکا (واشنگتن سی دی) و رود پوتوماک بنا خواهد شد. بنا به پیش‌بینی و استراتژی آمازون این مرکز تا سال ۲۰۳۰ به پایان خواهد رسید و بیش از ۲۵ هزار کارمند در آن مشغول به فعالیت خواهند شد.

در این سال برنامه آخرین مایل را نیز راه اندازی کرد. این برنامه با هدف بالا رفتن سرعت ارسال سفارشات

طراحی شد. برای دستیابی به این سرعت ۲۰ هزار دستگاه مرسدس بنز اسپرینتر توسط آمازون خریداری

شد که بزرگترین خرید ون در سراسر جهان شمرده می‌شد.

تعدادی از محصولات آمازون

در حال حاضر شرکت آمازون دارای محصولات متنوع و گوناگونی است. تعدادی از این محصولات عبارت‌اند از: انواع فیلم، برنامه های نرم افزاری و سخت افزاری و … که تعداد زیادی متقاضی در سراسر جهان دارند.

همچنین آمازون تولید کننده و عرضه کننده انواع تبلت نیز می‌باشد. این شرکت اولین دستگاه تبلت خواننده الکتریکی به نام کیندل را در سال ۲۰۰۷ معرفی و وارد بازار کرد.

این تبلت به منظور خواندن انواع کتاب های الکترونیکی و محصولات دیگر به کار برده می‌شود. آمازون اپلیکیشن کیندل مناسب برای نصب گوشی های اندروید و IOS را طراحی و در دسترس مصرف کنندگان قرار داده است.

همچنین می توانید بخوانید : همه‌ چیز در رابطه با فروش محصولات در آمازون

از دیگر محصولاتی که توسط این شرکت معرفی شد، بلندگوی هوشمند AMAZON ECHO است که قادر به انجام فعالیت‌های گوناگونی مانند اعلام وضعیت ترافیک، پخش موسیقی، آلارم و … است.

فایر تی وی محصول دیگر آمازون می‌باشد که در واقع دستگاه پخش کننده مالتی مدیا است و قادر است شبکه های تلویزیونی را پخش کند.

وضعیت امروز سایت آمازون

تاریخچه سایت آمازون تا به امروز نشان می‌دهد این شرکت جوان یکی از بزرگترین شرکت ها از نظر درآمد، تعداد کارمندان، سهام و … به حساب می‌آید که در حال حاضر مالک تقریباً ۱۰۱ شرکت و موسسه، مانند شرکت‌های Zoppo، Whole Food، وب سایت IMDB و … در سرتاسر دنیا است.

آمازون تجارت اصلی خود در بخش خورده فروشی را ادامه داده و همچنان در این عرصه پیشروی بازار است.

آمازون با تمام فعالیت‌های خود از خدمات اینترنتی و خورده فروشی گرفته تا ارائه جدیدترین فن آوری ها همراه با تولید، فروش و ارسال آنها به سرتاسر جهان توانسته به یکی از ثروتمندترین شرکت‌های جهان تبدیل شود.

تا جایی که جف بزوس مؤسس آمازون، عنوان ثروتمند ترین مرد جهان را پس از سال های متمادی از بیل گیتس ستاند و از آن خود کرد.

با مطالعه تاریخچه سایت آمازون می‌توانید به قدرت و عظمت این سازمان پی ببرید.

نظر شما در رابطه با سایت آمازون و نحوه درآمدزایی از آن چیست؟

نوشتهٔ پیشین
airbnb چیست و چه مزایایی برای افراد دارد؟
نوشتهٔ بعدی
آموزش فروش کالا در سایت آمازون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید

این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست