ارز دیجیتال عامل ایجاد تحول در نظام مالی سنتی (آموزش ارز دیجیتال)

مقدمه

ارزهای دیجیتال سیستم پولی در دنیای امروز را متحول کرده‌اند. از سال ۲۰۰۹ که اولین ارز رمزنگاری شده بیت کوین معرفی شد، تحولات بسیار گسترده‌ای در سیستم‌های پرداخت سنتی و قراردادهای مالی ایجاد شد. استفاده از ارز دیجیتال که باعث بر هم خوردن مقررات نظام‌های مالی سنتی شد، امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است و بسیاری از افراد خواهان یادگیری آن هستند. بر این اساس آموزش ارز دیجیتال به یک چالش تبدیل شده است که بسیاری از افراد برای پاسخ‌دهی به آن تلاش می‌کنند. در این مقاله قصد داریم تا به معرفی ارز دیجیتال و آموزش‌های مرتبط با آن بپردازیم.

ارز دیجیتال، تحولی عظیم در سیستم مالی دنیا

نگاهی بر تعریف ارز دیجیتال

قبل از هر چیز لازم است تا بدانیم که ارز دیجیتال چیست و چه استفاده‌ای از آن می‌شود. در واقع می‌توان گفت که ارز دیجیتال نوعی ارز است که تنها به صورت دیجیتال و یا الکترونیک در دسترس است. ارز دیجیتال به صورت فیزیکی وجود ندارد. برای ارز دیجیتال نام‌های دیگری از قبیل: پول دیجیتال، پول الکترونیکی، ارز الکترونیکی یا پول نقد اینترنتی نیز در نظر گرفته شده است.

در حقیقت ارزهای دیجیتال ارزهایی هستند که فقط با رایانه یا تلفن همراه قابل دسترس هستند، زیرا فقط به صورت الکترونیکی وجود دارند. از آنجا که ارزهای دیجیتال به هیچ واسطه‌ای نیاز ندارند، اغلب ارزان‌ترین روش برای معامله ارزها هستند. یکی از سوالاتی که برای کاربران مطرح می‌شود این است که آیا ارزهای رمز پایه همان ارزهای دیجیتال هستند یا خیر؟ در پاسخ به این پرسش باید عنوان کرد که همه ارزهای رمز پایه، نوعی ارز دیجیتال هستند؛ اما ارزهای دیجیتال ارزهای رمزنگاری نیستند. یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های این دو نمونه این است که ارزهای دیجیتال پایدار هستند و از طریق بازار معامله می‌شوند در حالی که ارزهای رمز پایه پایدار نبوده و عوامل مختلفی می‌تواند بر معامله و فروش آنها تاثیر بگذارد. بنابراین آموزش ارز دیجیتال از اهمیت بالایی برخوردار است تا کاربر از طریق آن بتواند منشا این تفاوت‌ها را درک نماید.

ارز دیجیتال جایگزینی مناسب برای انجام معاملات تجاری بین مردم کشورهای مختلف

آموزش ارز دیجیتال

در مقابل ارزهای سنتی که به صورت اسکناس یا سکه هستند و به صورت فیزیکی قابل لمس هستند و معاملات مربوطه تنها از طریق دارندگان آنها قابل انجام است، ارزهای دیجیتال قرار دارند. ارزهای دیجیتال غیر قابل لمس هستند و تنها با استفاده از رایانه‌ها یا کیف پول‌های الکترونیکی متصل به اینترنت یا شبکه‌هایی که از قبل تعیین و در نظر گرفته شده‌اند، می‌توان آنها را معامله کرد.

از ارزهای دیجیتال درست مثل ارزهای استاندارد، می‌توان برای خرید کالا یا دریافت خدمات استفاده کرد. همچنین امروزه از ارزهای دیجیتال در سایت‌های آنلاین مانند سایت‌های بازی و شرط‌ بندی نیز به صورت محدود استفاده می‌شود.

در حالت کلی ارزهای دیجیتال نیز درست به مانند ارزهای فیزیکی عمل می‌کنند و محدودیتی در استفاده از آنها وجود ندارد. این ارزها امکان انجام معاملات به صورت فوری را فراهم می‌کنند و دسترسی به آنها معمولا بسیار ساده است.

این نوع ارز همچنین می‌تواند به سادگی در معاملاتی که خارج از مرزها انجام می‌شود نیز مورد استفاده قرار گیرد که البته برای این کار لازم است پشتیبانی از سوی دستگاه‌های مرتبط انجام پذیرد. به عنوان مثال یک شخص در آمریکا می‌تواند از طریق ارز دیجیتال پرداختی را به حساب فردی در تایوان انجام دهد؛ مشروط بر این که هر دو به همان شبکه مورد نیاز برای معامله ارز دیجیتال متصل باشند. در آموزش ارز دیجیتال می‌توان این نکات را مورد استفاده قرار داد و از آن بهره گرفت.

ارز رمزپایه نوعی ارز دیجیتال است.

ارزهای دیجیتال مزایای زیادی را برای کاربران فراهم نموده‌اند. از آنجایی که برای انجام معاملات با این نوع از ارزها نیاز به هیچ واسطه‌ای نخواهد بود، معاملاتی که از این طریق انجام می‌شوند، بسیار سریع و کم هزینه خواهند بود. معاملات الکترونیکی مبتنی بر ارز دیجیتال همچنین موجب ثبت سوابق لازم و شفافیت در معاملات می‌شود و امکان کلاهبرداری و فساد در آنها نیز کمتر خواهد بود.

 

بین ارزهای دیجیتال، مجازی و ارزهای رمز پایه چه تفاوت‌هایی وجود دارد؟

 

از آن جایی که ارزهای دیجیتال دارای انواع مختلفی هستند، ارزهای دیجیتال را می‌توان به عنوان مجموعه برتر از ارزهای مجازی و ارزهای پایه دانست. امروزه ارزهای دیجیتال توسط بانک مرکزی در برخی کشورها به رسمیت شناخته می‌شوند و اگر این ارز دیجیتال توسط بانک مرکزی یک کشور تنظیم و صادر شود به آن ” ارز دیجیتال بانک مرکزی” یا CBDC گفته می‌شود. انگلستان، سوئد و اروگوئه از کشورهایی هستند که قصد دارند ارز دیجیتال بومی خود را راه اندازی کنند.

آموزش ارز دیجیتال در پیشرفت آن تاثیرگذار خواهد بود.

آموزش ارز دیجیتال در پیشرفت آن تاثیرگذار خواهد بود.

علاوه بر CBDC که به صورت تنظیم شده وجود دارد، ارزهای دیجیتال می‌توانند به صورت غیر تنظیم شده نیز وجود داشته باشند که به آن ارز مجازی گفته می‌شود. این ارز به جای آن که تحت کنترل یک تنظیم کننده متمرکز قرار گیرد، تحت کنترل توسعه دهنده‌های ارز قرار خواهد گرفت. از جمله این ارزهای مجازی می‌توان به ارزهای رمز پایه و سیستم‌های پولی مرتبط با کوپن یا پاداش اشاره کرد.

ارز رمزنگاری شده شکل دیگری از ارز دیجیتال است که از رمزنگاری برای ایمن سازی و تأیید معاملات و مدیریت و کنترل ایجاد واحدهای جدید ارزی استفاده می‌کند. بیت کوین و اتریوم محبوب‌ترین ارزهای رمزپایه هستند که امروزه مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته‌اند. همچنین در آموزش ارز دیجیتال نیز به صورت مفصل در رابطه با آن بحث می‌شود. اساساً، چه ارزهای مجازی و چه ارزهای رمزپایه زیر مجموعه‌ای از ارزهای دیجیتال محسوب می‌شوند.

بیت کوین نوعی ارز مجازی محسوب می‌شود.

سخن آخر

بسیاری از ارزهای دیجیتال موجود هنوز کاربرد گسترده‌ای نداشته‌اند و ممکن است به راحتی مورد استفاده و مبادله قرار نگیرند. چرا که استفاده از این نوع ارزها و مزایای آنها به درستی در بین مردم تعریف نشده است و همچنین بانک ها معمولاً خدماتی را در رابطه با آنها ارائه نمی‌دهند. نوسانات موجود در رابطه با ارزهای دیجیتال نیز نگرانی‌هایی برای کاربران ایجاد کرده است. اما باید توجه داشت که در نظرگیری قوانین و امکانات مناسب برای این نوع ارزها می‌تواند تحول گسترده‌ای در نظام اقتصادی جهان ایجاد کند. آموزش ارز دیجیتال از راهکارهایی است که می‌تواند در این زمینه بسیار کمک کننده و مفید باشد.

مقالات مرتبط :

 

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

نوشتهٔ پیشین
!با شبکه یوتیوب و کاربرد های منحصر به فرد آن بیشتر آشنا شوید
نوشتهٔ بعدی
پاسخ به یک سوال رایج؛ چگونه در یوتیوب معروف شویم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید

این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست