شبکه یوتیوب بهترین و موثر ترین راه برای کسب درآمد بیشتر

کسب اعتبار در یوتیوب کار آسانی نیست، علاوه بر این روزانه محتوای بی‌شماری در این رسانه اجتماعی ارسال می‌شود و دیده‌شدن در بین این حجم محتوای ارسال شده کار بسیار سختی است، اما راه ساده‌ای برای کسب اعتبار در یوتیوب وجود دارد و آن هم پیوستن به یک شبکه یوتیوب است.

از طریق این امکان یوتیوبرها (تولیدکنندگان محتوا در یوتیوب) می‌توانند تمرکزشان را فقط به تولید محتوا متمرکز کرده و وقتشان را صرف امور دیگری که برای دیده‌شدن لازم است، نکنند.

برای اینکه متوجه بشوید که نحوه کارکرد امکان شبکه در یوتیوب چگونه است و اینکه آیا ارزش دارد که به آن بپیوندید، این مطلب را بخوانید.

 

 

استفاده از شبکه‌های یوتیوب می‌تواند به کسب درآمد بیشتر کمک کند

 

نحوه کارکرد شبکه یوتیوب

شبکه‌های یوتیوب که به‌اختصار به آن (MCN) هم گفته می‌شود شرکت‌هایی هستند که بدون هیچ‌گونه پیوند مستقیمی با ساختار یوتیوب فعالیت می‌کنند. در واقع این شرکت‌ها به‌عنوان واسطه بین تولیدکنندگان محتوا برای یوتیوب و پلتفرم یوتیوب عمل کرده و مزایای قابل‌توجهی را برای این تولیدکنندگان محتوا فراهم می‌کنند.

به‌طورکلی، تولیدکنندگان محتوا با پیوستن به یک شبکه در یوتیوب از مزایایی مثل موارد زیر برخوردار می‌شوند:

 • پشتیبانی و مشاوره
 • مدیریت کانال
 • برخورد با سوءاستفاده از حق نشر
 • و سایر مزایا

مسلم است که رسانه اجتماعی یوتیوب به علت کثرت مخاطبان و محتوا، امکان پشتیبانی فعال از همه کانال‌های موجود را ندارد، ازاین‌رو شبکه یوتیوب به‌عنوان یک کانال ارتباط مستقیم و حرفه‌ای وارد عمل شده و به طور فوق‌العاده‌ای کارکردن تولیدکننده محتوا را تسهیل می‌کند.

طبیعی است که این خدمات نمی‌تواند رایگان باشد، پس راه‌حل چیست؟ این شبکه‌ها برای اینکه کاربران بتوانند از همه امکانات پشتیبانی شبکه در یوتیوب بهره‌مند شوند، درصدی از سود حاصل از تبلیغات (AdSense) در ویدئوهای تولیدی توسط تولیدکننده محتوا را برمی‌دارند.

 

 

شبکه‌های یوتیوب امکانات فوق‌العاده‌ای در اختیار یوتیوبرها می‌گذارند

 

معایب پیوستن به شبکه یوتیوب

علی‌رغم مزایای فوق‌العاده‌ای که شبکه‌ها در یوتیوب برای تولیدکنندگان محتوا به وجود می‌آورند، معایبی نیز ممکن است متوجه این شیوه همکاری باشد؛ لذا لازم است تولیدکنندگان محتوا برای گرفتار نشدن در این معایب پیش از پیوستن به یکی از شبکه‌های یوتیوب تحقیقات لازم را در خصوص نحوه همکاری و اعتبار آن شبکه به عمل آورند.

معایب شبکه یوتیوب عبارت‌اند از:

 • این شبکه‌ها از یوتیوب مستقل بوده و رسانه اجتماعی یوتیوب هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال خسارت‌های احتمالی در این همکاری ندارد و در صورت ایجاد اختلاف بین تولیدکننده محتوا و شبکه، تولیدکننده محتوا باید مستقیم با شبکه روبرو شود.
 • پیوستن به یک شبکه یوتیوب لزوماً موجب افزایش درآمد تولیدکننده محتوا نمی‌شود، چون این شبکه‌ها بر بالارفتن رنک فیلم‌های تولیدی در جستجو و مشاهده بیشتر تمرکز دارند و این لزوماً موجب افزایش درآمد نخواهد بود.
 • ازآنجایی‌که سود تولیدکنندگان محتوا از محل تبلیغات است، اختصاص بخشی از این سود به یک شبکه در یوتیوب، ممکن است در نهایت موجب این شود که تولیدکننده محتوا بیشتر از آن که از تولید محتوایش درآمد داشته باشد، برای دریافت خدمات این شبکه‌ها هزینه کرده باشد.

 

 

استفاده از یک شبکه در یوتیوب به معنای قسمت کردن بخشی از درآمد برای دریافت خدمات از این شبکه است

 

همکاری با شبکه یوتیوب یا مدیریت شخصی کانال

پیوستن به یک شبکه در یوتیوب موجب ایجاد یک تغییر بسیار شگرف در مقدار دیده‌شدن محتوا خواهد شد، اما ممکن است این یک تغییر مثبت نباشد.

درصورتی‌که فرد خودش توانایی مدیریت کانال خود را داشته باشد و بتواند تمام کارهای لازم را برای گرفتن رنک بهتر و دیده‌شدن بیشتر انجام دهد، دیگر نیاز به همکاری با یک شبکه یوتیوب ندارد و در این صورت تمام درآمد حاصل از تبلیغات فیلم‌های تولید شده به خود فرد اختصاص خواهد داشت.

اما اگر فرد توانایی لازم را برای اعمال این مدیریت نداشته و یا ترجیح می‌دهد که وقتش را بیشتر برای تولید محتوا صرف کند، استفاده از یک شبکه یوتیوب معتبر، گزینه خوبی برای توسعه کسب‌وکار است، مخصوصاً باتوجه‌به محدودیت­هایی که در کشور ما برای استفاده از یوتیوب وجود دارد، استفاده از این گزینه راه‌حل خوبی است.

این سرویس‌ها مدیریت کانال را به‌صورت کامل در اختیار گرفته و تمام کارهای مربوط به ارتباطات و پشتیبانی را خودشان انجام می‌دهند، این شبکه‌ها برنامه‌ریزی می‌کنند تا کانال رشد داشته و فیلم‌های تولیدی تا جایی که امکان دارد بازدید بیشتری داشته باشند.

 

 

 شبکه یوتیوباستفاده از شبکه‌های یوتیوب برای تولیدکنندگان محتوا که سررشته‌ای در مدیریت کانال ندارند، گزینه مناسبی است

 

معروف‌ترین شبکه یوتیوب

در ادامه به معرفی معروف‌ترین شبکه‌ها در یوتیوب و شرکت‌هایی که این شبکه‌ها را اداره می‌کنند و نوع محتوایی که برای همکاری می‌پذیرند، می‌پردازیم:

 1. IGN

این شبکه حاصل اتحاد دو غول برزیلی در حوزه تولید محتواست. این شبکه یوتیوب کانال اختصاصی دارد که فیلم‌های سرگرمی در حوزه ویدئوگیم ها ارائه می‌کند. این شبکه ضمن اینکه ویدئوهای تولیدکننده محتوای همکار را پشتیبانی می‌کند، محتوای شبکه خود را نیز تبلیغ می‌کند.

 

 1. Maker Studios

یکی از شبکه‌های یوتیوب است که از چند شبکه زیرمجموعه تشکیل شده است. این شرکت توسط دیزنی خریداری شده و پشتیبانی مناسبی از شرکای تجاری خود ارائه می‌کند.

دو زیرمجموعه بزرگ این شبکه، عبارت‌اند از Polaris که در حوزه بازی متمرکز است و Paramaker که در حوزه نوآوری در تولیدات سمعی و بصری کار می‌کند.

 

 

امکاناتی که شبکه‌های یوتیوب به شرکایشان ارائه می‌کنند، متفاوت است شبکه یوتیوب

 

 1. Fullscreen

یکی از شبکه‌های یوتیوب است که زیرمجموعه شرکت OtterMedia است. حوزه کاری این شبکه متنوع بوده و از کانال‌های طنز گرفته تا کانال‌های هنرمندان موسیقی را در خود جای‌داده است. تفاوت عمده این شبکه با سایر شبکه‌ها در منابع فناورانه بالاتری است که در اختیار تولیدکنندگان محتوای شریک خود قرار می‌دهد.

 

 1. Creative Nation

یکی از شبکه‌های نوپای یوتیوب است که عملکرد بسیار عالی داشته و امکانات مدیریتی خیلی خوبی در اختیار تولیدکنندگان محتوا قرار می‌دهد. این شبکه در موضوع خاص محدود نبوده و ژانرهای محتوایی متنوعی را پشتیبانی می‌کند.

 

 1. Machinima

این شرکت در ابتدا وبسایتی بود که روی پخش بازی‌های آنلاین تمرکز داشت، اما به‌مرور به‌عنوان یک شبکه یوتیوب شناخته شد. این شبکه بیش‌تر در حوزه بازی فعال است و کانال شرکت‌های بازی بزرگی را مدیریت و پشتیبانی می‌کند.

 

بعضی از شبکه‌های یوتیوب فقط در حوزه بازی فعالیت می‌کنند شبکه یوتیوب

 

مقالات مرتبط :

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

نوشتهٔ پیشین
نصب یوتیوب به همراه معرفی مزایا و کاربرد های با ارزش آن
نوشتهٔ بعدی
تمام نیازهای شما از یک کیف پول در ارز دیجیتال اتریوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید

این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست