نحوه کار با یوتیوب به همراه معرفی مزایا و امکانات آن

دانلود ویدئو از یوتیوب مزایا بسیاری داشته و از راه¬های گوناگون نیز قابل انجام است.

از دو منظر می‌توان به کار با یوتیوب نگاه کرد: از دید فردی که می‌خواهد ویدئوهای یوتیوب را تماشا کند یا از دید فردی که می‌خواهد ویدئوهایی را در یوتیوب به اشتراک بگذارد. یوتیوب پلتفرمی است که شما در آن می‌توانید ویدئوهایی را که دیگران آپلود کرده اند تماشا کنید و خودتان نیز ویدئوهایی را در آن آپلود نمایید. البته اکثریت غالب کاربران یوتیوب کسانی هستند که صرفا می‌خواهند ویدئوهای آن را تماشا کنند.

صفحه اصلی وبسایت یوتیوب و بخش‌های متنوع آن

صفحه اصلی وبسایت یوتیوب و بخش‌های متنوع آن. پربازدیدترین ویدئوهایی که با نتایج جستجوهای پیشین شما در گوگل و یوتیوب همخوانی داشته باشند، در صفحه اصلی نمایش داده می‌شوند.

تماشای ویدئو در یوتیوب به صورت ناشناس

یکی از مزیت‌های کار با یوتیوب این است که برخلاف سایر شبکه‌های اجتماعی، برای جستجو و تماشا کردن ویدئوهای یوتیوب نیاز ندارید به حساب کاربری خود وارد شوید. با این حال اگر می‌خواهید پخش زنده در یوتیوب داشته باشید یا اینکه ویدئویی را در این پلتفرم به اشتراک بگذارید، باید یک حساب کاربری در یوتیوب داشته باشید و وارد آن شوید.

ایجاد حساب کاربری در یوتیوب برای پخش زنده و آپلود ویدئو

گوگل که در سال ۲۰۰۶ یوتیوب را خرید و اکنون آن را مدیریت می‌کند، به کاربران این اجازه را می‌دهد تا با حساب کاربری گوگل خود از یوتیوب استفاده کنند و کارهایی مثل آپلود کردن ویدئو و ساخت کانال شخصی خودشان را انجام دهند.

اگر شما حساب کاربری گوگل ندارید یا نمی‌خواهید از آن برای ورود به یوتیوب استفاده کنید، می‌توانید یک حساب کاربری در یوتیوب برای خود ایجاد کنید ولی برای این کار هم نیاز به ایجاد یک حساب کاربری در گوگل خواهید داشت.

استفاده از قابلیت‌های پایه‌ای یوتیوب

بخش اصلی آموزش کار با یوتیوب، یادگیری استفاده از قابلیت‌های پایه‌ای آن است. وقتی که شما وارد حساب کاربری خود در یوتیوب شوید، می‌توانید کارهای خیلی زیادی در این پلتفرم انجام دهید که در زیر مثال‌هایی از این کارها آورده شده است:

 • ذخیره کردن ویدئوهایی که دوست دارید، برای اینکه بعدا آن‌ها را سریع‌تر ببینید.
 • کامنت گذاشتن زیر ویدئوهایی که می‌بینید.
 • امتیاز دادن به ویدئوهایی که می‌بینید.
 • ایجاد یک پلی لیست از ویدئوهایی که می‌خواهید ببینید.
 • می­توانید کانال یوتیوب خود را مدیریت کنید.
 • می­توانید ویدئوها را برای اشتراک گذاری همگانی آپلود کرد.

جستجو و تماشا کردن ویدئوها در یوتیوب

کار با یوتیوب برای دیدن ویدئوها بسیار ساده است؛ فقط کافی است روی دکمه پخش کلیک کنید و ویدئو روی کامپیوتر، گوشی یا تبلت شما پخش می‌شود. ویدئو به صورت پیش­فرض در گوشه‌ای از مرورگر شما پخش می‌شود ولی شما می‌توانید با انتخاب آیکون تمام-صفحه (full-screen)، ویدئو را به صورت تمام-صفحه تماشا کنید.

پخش تمام-صفحه در یوتیوب همراه با زیرنویس که از طریق کلیک کردن روی آیکون cc (گوشه پایین سمت راست) امکان پذیر است.

 

شما می‌توانید دسته بندی‌های مختلف ویدئوها را براساس موضوع، جستجوی کلمات کلیدی یا از طریق اسکرول کردن محبوب‌ترین ویدئو‌ها یا همان ویدئوهای ترند، یک ویدئو برای تماشا کردن پیدا کنید. در بخش جستجو فیلترهایی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها نیز استفاده کنید. این فیلترها عبارتند از: فیلتر زمان آپلود ویدئو، فیلتر طول مدت پخش ویدئو، نوع ویدئو و ویژگی‌های ویدئو (مثل کیفیت، زیرنویس، موقعیت مکانی و …). به علاوه شما می‌توانید ترتیب نمایش ویدئوها را نیز تعیین کنید.

فیلترهای جستجوی ویدئو در یوتیوب.

 

یک ستون از ویدئوها در یوتیوب وجود دارد که محبوب ترین ویدئوها را به شما نمایش می‌دهد. تمامی این قابلیت‌ها و فیلترها، کارکردن با یوتیوب برای یافتن و تماشای ویدئوها را بسیار آسان می‌کنند.

عظمت شگفت انگیز یوتیوب

میزان محتوای موجود در یوتیوب واقعا شگفت انگیز است. این پلتفرم به بیش از ۸۰ زبان زنده و در اکثر کشورهای دنیا در دسترس است و بنابراین محتوای بسیار متنوعی دارد.

یوتیوب ماهانه بیش از ۲ میلیارد بازدیدکننده متفاوت فعال دارد. این بازدیدکنندگان مجموعا ۱ میلیارد ساعت ویدئو را در روز تماشا می‌کنند. هر دقیقه حدود ۵۰۰ ساعت ویدئو در یوتیوب آپلود می‌شود.

ویدئوهای خود را در یوتیوب با دوستان خود و با دیگران به اشتراک بگذارید

پلتفرم یوتیوب توسط کارکنان سابق PayPal ساخته و در سال ۲۰۰۵ از آن رونمایی شد. ایده ساخت یوتیوب، ساده کردن فرآیند به اشراک گذاری ویدئوها بود که به دلیل کدک‌های مورد استفاده توسط دوربین‌های فیلم‌برداری مختلف و سایت‌های ویدئویی آنلاین، همیشه چالش برانگیز بود.

این مشکلات فرمت ویدئوها هنوز هم می‌توانند آزاردهنده باشند ولی یوتیوب مشکل را تا حد زیادی حل کرده است و فرمت‌های ویدئویی بسیاری از دوربین‌های فیلم برداری و دروبین‌های گوشی‌های هوشمند را پشتیبانی می‌کند. البته محدودیت اندازه بارگذاری فایل در یوتیوب ۱۲۸ گیگابایت یا ۱۲ ساعت است.

تنظیمات ویدئوها

یکی از مزیت‌های کار با یوتیوب این است که شما برای هر ویدئویی که در یوتیوب به اشراک می‌گذارید، می‌توانید تنظیمات خاصی مثل تنظیمات حریم خصوصی، امکان امتیاز دادن و کامنت گذاشتن زیر ویدئو، و قوانین مالکیت معنوی اختصاص دهید. یوتیوب ابزارهای ویرایش ویدئو را در اختیار شما قرار می‌دهد اما این ابزارها خیلی پیشرفته نیستند.

شما می‌توانید در طول پخش ویدئو از طریق قابلیت‌هایی مثل speech bubble نکاتی را به بینندگان اعلام کنید. به علاوه، شما می‌توانید به ویدئوی خود زیرنویس اضافه کنید.

یوتیوب راه‌های متعددی را برای به اشتراک گذاشتن ویدئویی که در این پلتفرم آپلود می‌کنید، در اختیار شما می‌گذارد. شما می‌توانید URL ویدئو را برای دیگران ایمیل کنید یا آن را در شبکه‌های اجتماعی دیگر مثل اینستاگرام و تلگرام برای دیگران بفرستید.

کانال یوتیوب خود را بسازید

کار با یوتیوب .صفحه اصلی کانال یوتیوب DarkMatter2525.

 

یکی از امکانات بسیار خوب کار با یوتیوب این است که شما می‌توانید در این پلتفرم یک کانال برای به اشتراک گذاری ویدئوهای خود بسازید. شما می‌توانید تنظیماتی مثل حریم خصوصی را نیز برای این کانال انجام دهید تا هر کسی نتواند ویدئوهای شما را ببیند.

شما می‌توانید با آپلود کردن لوگوی خودتان در کانال یوتیوب خود، کانال خود را منحصر به فردتر نمایید. هر ویدئویی که در کانال خود به اشتراک می‌گذارید، تنظیمات جداگانه خودش را دارد. یکی از امکانات بارگذاری ویدئو در یوتیوب این است که هر ویدئویی، عنوان و توصیف خودش را دارد و بنابراین شما می‌توانید با سئو کردن این بخش‌ها، بازدیدکنندگان بیشتری را به کانال یوتیوب خود بکشانید.

مزیت‌های کار با یوتیوب

کار با یوتیوب مزیت‌های زیادی دارد که در اینجا فقط به مهم ترین‌های آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • یوتیوب یک موتور جستجوی ویدئو است.
 • شما می‌توانید ویدئوهای یوتیوب یا صرفا صدای آن‌ها را دانلود کنید.
 • شما می‌توانید ویدئوهای یوتیوب را لایک و دیسلایک کنید و زیر آن‌ها کامنت بگذارید.
 • شما می‌توانید با اشتراک گذاری ویدئو در یوتیوب و دریافت تبلیغات، درآمد زایی کنید.
 • و …

 

مقالات مرتبط :

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

نوشتهٔ پیشین
خلاصه ای از  آنچه که درباره برنامه یوتیوب باید بدانید .
نوشتهٔ بعدی
آشنایی با مفهوم بیت کوین و معرفی مزایای استفاده از آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست