خدماتی که یک شبکه چند کاناله یا MCN ارائه می‌دهد، شامل چه مواردی است؟

پول درآوردن از بستر اینترنت و شبکه‌های اجتماعی به یکی از جذاب‌ترین موضوعات در سال‌های اخیر برای کاربران مختلف در سراسر دنیا تبدیل شده است. در کشور ما نیز این مسئله چند سالی است که به صورت جدی به یک دغدغه عمومی برای بسیاری از فعالان فضای مجازی تبدیل شده است. این مسئله در خصوص شبکه‌ها و بستر‌هایی که ظرفیت ایجاد درآمد دلاری برای افراد دارند، اهمیت دوچندانی پیدا می‌کند. به عنوان مثال یوتیوب را در نظر بگیرید. فعالیت اصولی و صحیح در این بستر می‌تواند شما را به درآمدهای دلاری بسیار مناسبی را به جانب شما روانه کند. البته این مسئله مشروط بر آن است که راه‌های درست کسب درآمد از یوتیوب را به خوبی بشناسید. یکی از ظرفیت‌های بسیار عالی برای کسب درآمد دلاری از یوتیوب، استفاده از MCN ها است. در ادامه در خصوص این مفهوم و نحوه کار کردن با آنها مطالب بیشتری را بررسی می‌کنیم.

درآمد دلاری از یوتیوب امکان‌پذیر است؟

اگر قرار باشد یک پاسخ کلی به این پرسش اساسی داده شود، باید بگوییم: بله. اما در دل این پاسخ بله، یک مسیر پر پیچ و خم نهفته است که برای رسیدن به موفقیت باید آن را پیمود. مسیری که صرفا با تلاش، ممارست و صبر می‌توان آن را پیمود. در کنار این موضوع باید در نظر داشته باشید که با آموزش دیدن بر تمام اجزا و عوامل موثر در موفقیت در یوتیوب را به دقت شناسایی کنید.

اگر بتوانید یک کانال استاندارد با محتوایی غنی و مفید برای کاربران تولید کنید، نیمی از راه رسیدن به موفقیت را پیموده‌اید. یک توصیه جدی و بسیار مهم ما به شما آن است که همواره روی یک موضوع به خصوص در کانال یوتیوب خود تمرکز کنید. به قول معروف از این شاخه به آن شاخه پریدن دردی را از شما دوا نخواهد کرد. بلکه باید قبل از شروع به فعالیت در یوتیوب، حوزه کاری تخصصی خود را معین کنید و تمام تمرکز خود را روی آن قرار دهید.

یکی از ابزارهایی که می‌تواند شما را در رسیدن به موفقیت یاری دهد، MCNها هستند. در ادامه درباره آنکه آن‌ها چه چیزی هستند و چه کاربردی برای شما می‌توانند داشته باشند، صحبت می‌کنیم.

شبکه چندکاناله یا MCN

کلمه MCN مخفف عبارت انگلیسی Multi Channel Network است که در معادل آن در زبان فارسی شبکه چند کاناله است. یک شبکه چند کاناله به یک سازمان گفته می‌شود که در بستر یوتیوب و برخی پلتفرم‌های تصویری و ویدیویی فعالیت می‌کند.

MCN یا شبکه چند کاناله

نحوه فعالیت این سازمان‌ها به این صورت است که با کانال‌های فعال در یوتیوب همکاری می‌کنند. همکاری بین صاحبان کانال‌ها و شبکه‌های چند کاناله در زمینه مدیریت حقوق کپی رایت دیجیتال، گسترش و توسعه مخاطبان، افزایش فروش محصولات و خدمات، مدیریت شرکا، برنامه‌ریزی، فراهم آوردن بودجه و ارتقا متقابل متمرکز است.

آنچه در نهایت توسط یک شبکه چند کاناله در عوض این همکاری دریافت می‌شود، درصدی از سود حاصل از اقدامات تبلیغاتی انجام شده در کانال‌های فعال در یوتیوب است؛ بنابراین اگر بخواهیم نقش یک شبکه چند کاناله را در یک جمله خلاصه کنیم، باید بگوییم که وظیفه اصلی این شرکت‌ها ارائه برخی خدمات به کانال‌های فعال در یوتیوب است.

خدماتی که یک شبکه چند کاناله یا MCN ارائه می‌دهد، شامل چه مواردی است؟

پاسخ به این سوال آن است که حوزه کاری یک شبکه چند کاناله به حدی گسترده است که تقریبا تمام شئون فعالیتی ممکن در یوتیوب را در برمی‌گیرد. یعنی در زمینه تولید محتوای ویدیویی در یوتیوب، هر آن چیزی که به ذهن شما برسد، در ردیف خدماتی که یک شبکه چند کاناله می‌تواند به شما ارائه دهد، می‌گنجد.

ارائه انواع خدمات توسط یک شبکه چند کاناله

رعایت حقوق کپی رایت

یکی از موارد مهمی که دغدغه بسیاری از فعالان در فضای مجازی و به خصوص یوتیوب است، رعایت حقوق نشر و کپی رایت محتوایی است که تولید می‌کنند. به طور کلی نیز این مسئله در بسترهای اینترنتی چندان رعایت نمی‌شود. به هر ترتیب برای تولید یک محتوای ویدیویی مدت‌ها زمان صرف می‌شود و وقت زیادی از سازندگان آن گرفته می‌شود. پس از انتشار آن نیز باید تمام عواید ناشی از پخش شدن ویدیو صرفا به صاحب اثر برسد. لازمه تحقق این امر، رعایت حق کپی رایت است. یک MCN می‌تواند شما را در این راه کمک کند. اگر حفظ حقوق نشر محتوایی که منتشر می‌کنید، برایتان مهم است توصیه می‌کنیم با شرکت چند کاناله همکاری کنید.

کمک به رعایت حق کپی رایت توسط شبکه چند کاناله

کمک به وصول درآمدها

یک مسئله دیگر که در زمینه خدمات ارائه شده توسط یک شبکه چند کاناله اهمیت دارد، کمکی است که می‌تواند برای وصول درآمدهای شما در بستر یوتیوب داشته باشد. در واقع ممکن است شما در اثر فعالیت در یوتیوب به درآمدهای خوبی برسید ولی برای دستیابی به آنها با مشکلاتی مواجه شوید. یک شبکه چندکاناله می‌تواند این کار را به راحتی برای شما انجام دهد و در ازای این خدمت درصدی از درآمد شما را به عنوان دستمزد بردارد.

همکاری در زمینه تولید محتوای ویدیویی

شبکه چند کاناله متشکل از اعضای بسیار باتجربه و ماهری است که دانش تخصصی فعالیت در بستر یوتیوب را دارا هستند. گاهی اوقات ممکن است شما در فرآیند تولید ویدیو نیز نیاز به کمک داشته باشید. این شبکه‌ها می‌توانند هم در زمینه ارائه مشاوره و هم در زمینه ارائه خدمات اجرایی تولید محتوای ویدیویی غنی با شما همکاری کنند؛ بنابراین حتی می‌توانید در فرآیند تولید ویدیو‌هایتان نیز با یک MCN همکاری داشته باشید.

همکاری در زمینه تولید محتوای ویدیویی

مدیریت کامل کانال یوتیوب

حتی گاهی اوقات ماجرا فراتر از تولید محتوای ویدیویی می‌رود. ممکن است شما صاحب کسب و کاری باشید که خودتان زمان و مهارت کافی برای فعالیت دریوتیوب را نداشته باشید اما می‌خواهید از ظرفیت یوتیوب برای فروش محصولات و خدمات خود استفاده کنید. در این صورت می‌توانید با یک شبکه چند کاناله وارد مذاکره شوید و مدیریت تمام بخش‌های کانال یوتیوب خود را به آن بسپارید.

ارزیابی کیفیت فعالیت شما در یوتیوب

در برخی موارد نیز ممکن است مدتی از زمان حضور و فعالیت شما در بستر یوتیوب سپری شده باشد و شما مایل باشید تا ارزیابی از عملکرد خود داشته باشید. یک شبکه چند کاناله می‌تواند این کار را نیز برای شما انجام دهد و با بررسی نحوه فعالیت شما در بستر یوتیوب، نقاط ضعف و قوت کانال شما را به صورت کمی و کیفی در اختیار شما بگذارد.

ارزیابی عملکرد کانال یوتیوب

مقالات مرتبط :

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

نوشتهٔ پیشین
صفرتا صد یوتیوب مارکتینگ و بازاریابی به از طریق آن
نوشتهٔ بعدی
تعویض کاور ویدیو یوتیوب به کمک YouTube Studio

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید

این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست