ارز دیجیتال مهم بعد از بیت کوین ۱۰ (انواع ارز دیجیتال)

دنیای رمز ارزها بیش از هر ارز دیگری با بیت کوین شناخته می‌شود. بیت کوین نه تنها خودش یک روند جدید در حوزه مالی بود، بلکه سبب ایجاد موجی از ارزهای رمز پایه شد که با اتکا به شبکه غیرمتمرکز نظیر به نظیر، بعد از بیت کوین به وجود آمد. بیت کوین برای انواع ارز دیجیتال به منزله استانداردی از ارز رمز پایه بود که جهت دهی کلی را برای این ارزهای دیجیتال مشخص کرد.

ارزهای دیجیتال به وسیله رمزنگاری‌های پیچیده‌ای ایجاد می‌شوند که در یک سیستم غیر متمرکز فراگیر، امکان معاملات گسترده را فراهم کنند. این ارزهای دیجیتال به گونه‌ای طراحی می‌شوند که امکان دست‌کاری و کنترل دولت‌ها بر روی آن‌ها وجود نداشته باشد.

۱۰ ارز دیجیتال مهم بعد از بیت کوین

اکثر ارزهایی که بعد از بیت کوین عرضه شده‌اند، سعی کرده‌اند که خود را به عنوان نسخه اصلاح شده یا بهبود یافته بیت کوین معرفی کنند در حالی که ممکن است بعضی از این ارزها امکان معامله آسان‌تری داشته باشند ولی مخاطرات بیشتری در آن‌ها وجود داشته باشد.

در این مطلب با ۱۰ ارز دیجیتالی که بعد از بیت کوین شناخته شده‌ترین انواع از ارزهای دیجیتالی هستند آشنا می‌شویم.

ارزهای دیجیتال بسیار متنوعی با کارکردهای متفاوت در بازار ارز دیجیتال وجود دارد

  1. اتریوم (ETH)

در بین انواع ارز دیجیتال اتریوم اولین جایگزین بعد از بیت کوین است. اتریوم یک پلتفرم نرم‌افزاری غیر متمرکز است که امکان ایجاد قراردادهای هوشمند و برنامه‌های مالی غیرمتمرکز متنوع را فراهم می‌آورد. در اتریوم امکان هر گونه خرابکاری، تقلب و یا کنترل و دخالت شخص ثالث بسته شده است.

این ارز دیجیتال از سال ۲۰۱۴ با عرضه اولیه کار خود را شروع کرد و اکنون بعد از گذشت ۵ سال در بازار به جایگاه دومین ارز دیجیتال رسیده است.

  1. ریپل (XPR)

ریپل یک شبکه تسویه حساب جهانی است که امکان پرداخت‌های بین‌المللی فوری، مشخص و کم هزینه را ارائه می‌دهد. ریپل در سال ۲۰۱۲ راه اندازی شده است و به بانک‌ها این امکان را می‌دهد که پرداخت‌های فرامرزی در زمان فعلی را با شفافیت و با هزینه کم به انجام رسانند. در ریپل مسئله استخراج وجود نداشته و همین مسئله نیاز به محاسبات را کاهش داده و در نتیجه تأخیر را به حداقل می‌رساند. همین ویژگی آن را از سایر رمزارزهای دیجیتال متمایز می‌کند.

 

اتریوم دومین ارز دیجیتال پر ارزش بعد از بیت کوین است

 

  1.  لایت کوین (LTC)

در بین انواع ارز دیجیتال، لایت کوین جزو اولین ارزهایی بود که جا پای بیت کوین گذاشت. به گونه‌ای که به عنوان نقره در کنار طلای بیت کوین شناخته شد. لایت کوین بر مبنای یک شبکه پرداخت جهانی منبع باز که توسط هیچ مرجعی کنترل نمی‌شود و از “scrypt”ی به عنوان تأیید کار استفاده می‌کند که توسط پردازنده سمت مصرف کننده رمزگشایی می‌شود.

گرچه روش لایت کوین شبیه به بیت کوین است ولی سرعت آن در تأیید تراکنش خیلی سریع‌تر از بیت کوین است. این ارز دیجیتال به عنوان ششمین ارز رمزنگاری در بازار ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود.

  1. تتر (USDT)

تتر یکی از اولین و محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال در میان گروه‌های ارز رمز پایه به اصطلاح پایدار است. استراتژی اصلی تتر اتصال خود به یک مرجع مالی خارجی است که بتواند نوساناتی که ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین به آن گرفتار شده‌اند را کنترل کند تا از این طریق بتواند کاربران محتاط را به خود جلب کند. تتر به عنوان چهارمین ارز در بین ارزهای دیجیتال شناخته شده است.

ارز دیجیتال تتر به دنبال جلوگیری از نوسانات از طریق اتصال به یک مرجع مالی فیزیکی است

  1. بیت کوین کش (BCH)

جایگاه بیت کوین کش در بین انواع ارز دیجیتال بسیار مهم است زیرا بیت کوین کش اولین انشعاب از بیت کوین است که توانست به موفقیت‌هایی در زمینه توسعه ارز منشعب شده برسد. انشعاب در یک ارز دیجیتال معمولاً بر اثر ایجاد اختلاف در بین توسعه دهندگان و استخراج کنندگان رخ می‌دهد که سبب ایجاد تغییر در سیستم رمز نگاری ارز پایه و ایجاد رمزارز جدید می‌شود. بیت کوین کش از سال ۲۰۱۷ بر اثر شکافی که در تعیین اندازه بلوک‌ها در بین کاربران بیت کوین به وجود آمده بود، شکل گرفت.

  1. لیبرا (LIBRA)

با توجه به پتانسیل بزرگی که شبکه اجتماعی فیس‌بوک در راه اندازی یک جریان مالی جهانی دارد، لیبرا به عنوان یکی از پردرآمدترین ارزهایی که هنوز راه اندازی نشده شناخته می‌شود. شایعاتی در مورد زمان راه اندازی این ارز دیجیتال توسط فیس‌بوک منتشر شده است و فیس‌بوک متعهد شده که در حال رفع موانع نظارتی مربوط به این ارز پیش از ارائه آن است.

ارز دیجیتال لیبرا پیش از راه اندازی یکی از موفق‌ترین ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود انواع ارز دیجیتال

  1. مونرو (XMR)

مونرو یکی از انواع ارز دیجیتال است که امن، خصوصی و غیرقابل‌ردیابی است. این ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۴ ارائه شده و تکنولوژی منحصر به فرد آن در حفظ حریم خصوصی افراد به شدت جلب توجه کرد. در روش امضاهای رمزنگاری مونرو گروهی از امضاهای رمزنگاری شده ارائه می‌شود که فقط یکی از آن‌ها برای شرکت کننده واقعی است، ولی همه این امضاها معتبر به نظر می‌رسند. به همین دلیل شرکت کننده واقعی شناخته نمی‌شود.

امکان بی نظیر مونرو سبب بدنامی آن نیز شده است، زیرا زمینه ایجاد پوشش برای اعمال مافیایی و جنایی از طریق آن فراهم است.

  1. EOS

یکی از ارز های دیجیتال است که در سال ۲۰۱۸ راه اندازی شده است. EOS مانند اتریوم بر مبنای امکان توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز توسط توسعه دهندگان بنا شده است. این ارز دیجیتال مکانیسم ثابت سهام را ارائه می‌دهد به همین دلیل مقیاس پذیری فراتر از سایر ارزهای دیجیتال داشته و امیدوار است بر مبنای همین ویژگی بتواند در بازار عملکرد موفق‌تری نسبت به سایر انواع ارز دیجیتال داشته باشد.

این ارز دیجیتال سیستم استخراج نداشته و به جای آن تولیدکنندگان می‌توانند بلوک تولید کنند و بر اساس نرخ تولیدشان در توکن های رمزنگاری شده، پاداش دریافت می‌کنند.

ارز دیجیتال مونرو بستر مناسبی برای جنایت کاران فراهم می‌کند تا ناشناس باقی بمانند انواع ارز دیجیتال

  1. بیت  کوین اس وی (BSV)

یکی از ارزهای دیجیتال منشعب شده از بیت کوین است. جناح منشعب شده از بیت کوین خواهان امکان ایجاد تحولات جدید در بیت کوین مثل افزایش امکان مقیاس پذیری، افزایش امنیت و بالارفتن سرعت معاملات بودند که در نهایت اختلافات در سال ۲۰۱۸ منجر به ایجاد یک انشعاب سخت از بیت کوین شد.

  1.  باینانس کوین (BNB)

ارز دیجیتال باینانس کوین یک بستر دیجیتالی است که امکان مبادله و معاملات کلی ده‌ها ارز دیجیتال مختلف را در خود فراهم کرده است. همین دلیل موجب شد این رمزارز توانست از زمان تأسیس خود در سال ۲۰۱۷ به سرعت رشد کند.

 

 انواع ارز دیجیتالدر طی ده سال گذشته انشعابات متعددی از بیت کوین شکل گرفته که بعضی از آن‌ها موفق بوده است

 

مقالات مرتبط 

تمام نیازهای شما از یک کیف پول در ارز دیجیتال اتریوم

چگونه می‌توان به صورت ایمن خرید بیت کوین انجام داد؟

آشنایی با بیت کوین یک نوع ارز دیجیتالی و رونق کسب‌وکار

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

نوشتهٔ پیشین
ارز دیجیتال چیست ؟ (معرفی تمامی ویژگی ها و کاربرد ها)
نوشتهٔ بعدی
ارز دیجیتال اتریوم ، متفاوت ترین نوع ارز دیجیتال در جهان !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست