ارز دیجیتال چیست ؟ (معرفی تمامی ویژگی ها و کاربرد ها)

دلیل پیدایش پول‌های مجازی

حتما تابه حال بارها کلمه‌ی پول مجازی را از دوستان و آشنایانتان یا در شبکه‌های مجازی شنیده‌اید اما هیچگاه معنی این عبارت را درک نکرده‌اید . با رونق گرفتن و همه‌گیری استفاده از فضای مجازی و گره خوردن کسب و کارها و بیزینس‌های کوچک و بزرگ به این فضا و همچنین امکان وقوع هرگونه پولشویی و کلاه‌برداری در معاملات، صاحبان مشاغل به این فکر افتادند تا معاملات پولی را از حالت نرمال خارج کنند و به فضای دیگری منتقل کنند. نتیجه این ایده‌ها و طراحی‌ها تولید واحد جدید معاملاتی به نام  ارز دیجیتال بود .

ماهیت این ارزها چیست؟

این نوع ارزها درحقیقت وجود فیزیکی ندارند و در دنیای واقعی هیچ معادلی برای آنها وجود ندارد و حضورشان به فضای مجازی وابسته است . شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید، هیچگاه کاملا و به قطع مشخص نشد که مغز متفکر ارزهای دیجیتال دقیقا چه کسی بوده و مخرع آن کدام نهاد است.به طور کلی پول‌های دیجیتال به راحتی نقد می‌شوند، استفاده از آن‌ها بسیار آسان است و درکد نویسی این نوع ارز‌ها از رمزهای پیچیده‌ای استفاده شده که خود منجر به امنیت بالای آن‌ها می‌شوند; پس اگر در بیزینس و بازار کاری خود به دنبال این شرایط هستید، پول دیجیتال دقیقا همان چیزی است که به دنبالش می‌گردید.

پول دیجیتال در دنیای واقعی وجود خارجی ندارند و قابل لمس نیستند. 

ویژگی‌های ارزهای دیجیتال

۱.غیر متمرکز بودن

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های پول دیجیتال غیرمتمرکز بودن آن است. این یعنی هیچ سازمان، دولت یا کشور خاصی، نمی‌تواند آن را تحت نظارت و کنترل خود درآورد .پول‌های دیجیتال در بستر شبکه‌ی گسترده‌ی بلاک چین مبادله و منتقل می‌شوند که هیچ دولت و سیاستی قادر به دستکاری در این سیستم و شبکه نیست. این ویژگی باعث می‌شود تورم روی این نوع پول بی‌اثر باشد .غیر متمرکز بودن این ارزهای مجازی علاوه بر مزایای ذکر شده در بالا، باعث می‌شود افراد از هر نقطه‌ای از دنیا که بخواهند، بی‌دردسر و کاملا امن، بدون نیاز به هیچ صرافی برای تبدیل واحدهای پولی به هم(مثل تبدیل ریال به دلار)، مبادلات مالی انجام دهند.

ارزش مالی هر واحد از پول دیجیتال در سراسر دنیا برابر است. 

۲.رمزگذاری پیچیده و امنیت فوق‌العاده

همان‌طور که گفته شد ارز دیجیتال  فقط در فضای اینترنتی و مجازی معنی و مفهوم دارد و این نوع ارز وجود  فیزیکی ندارد ; به همین دلیل ممکن است فکر کنید, عدم  به رسمیت شناخته شدن این بازار توسط دولت‌ها و کشورهای مختلف، نبود سیاست و مراجع قانونی و قضایی برای مقابله با تخلف های صورت گرفته و یا وجود هکرها و سایت‌های کلاه برداری زنجیره‌ای و پی‌در‌پی در فضای مجازی، این بازار را ناایمن می‌کند. ولی هیچ‌کدام از این فرضیه‌ها درست نیست و اکثر مشکلات امنیتی موجود در این شبکه تنها به دلیل ناآشنا بودن افراد با این بازار و عدم رعایت نکات امنیتی مربوط به آن بوجود می‌آید.

۳.سیستم بلاک چین و کلیدهای عمومی و خصوصی

بهتر است بدانید که سیسم بلاک چین کنترل‌کننده‌ی این ارزها به گونه‌ای توسط مهندسان کامپیوتر، کدنویسی و طراحی شده‌است که امکان دخالت و یا ایجاد اختلال در آن از طریق یک هکر تقریبا غیر ممکن است. برای ایجاد مبادلات مالی از طریق  ارز دیجیتال ، باید از یک سری کلیدهای عمومی و یا خصوصی استفاده کرد که این کلیدها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که امنیت رمزگذاری این بازار را به حداکثر برسانند. بهتر است بدانید با گذشت زمان امنیت بازار پول دیجیتال همواره ارتقا می‌یابد و آن را برای سرمایه‌گذاری مناسب‌تر می‌کند. بهتر است بدانید، در سیستم بلاک چین امکان ایجاد تراکنش ساختگی در شبکه ارزهای مجازی به دلیل محدود بودن کل واحدهای این ارزر، وجود ندارد . این ویژگی بیشتر مربوط به تکنیک‌های رمزنگاری ویژه‌ی بکار برده شده در طراحی دقیق این سیستم است.

 

امکان دخالت و یا ایجاد اختلال در سیستم پول دیجیتال از طریق هکرها تقریبا غیر ممکن است.

۵.ناشناس بودن

یکی دیگر از ویژگی‌های  ارز دیجیتال  ناشناس بودن یا نیمه ناشناس بودن آن‌هاست. شماره کارت یا شماره حساب یا شماره‌ی شبای شما ، اطلاعات هویتی شما نیستند ولی ممکن است دوست نداشته باشید این اطلاعات را در اختیار یک غریبه قرار دهید. این اطلاعات  از زنجیره‌ای از اعداد تشکیل شده‌اند که با بررسی و تحلیل آن‌ها می‌توان به میزان تراکنش و هویت افراد صاحب حساب پی‌برد; پول دیجیتال این مشکل را حل کرده و شما می‌توانید به راحتی و بصورت ناشناس هر مقداری از پول دیجیتالی که تمایل دارید را جابه‌جا کنید.

۶.حمل و جابجایی آسان‌

یکی از ویژگی‌های  ارز دیجیتال که باعث برتری آن نسبت به پول‌های نقد و سکه‌ها می‌شود، حمل و جا‌به‌جایی آسان آن بدون وجود محدودیت‌های مربوط به مبلغ و مکان جغرافیایی صاحب پول است. همانطور که می‌دانید برخی از بانک‌ها اجازه‌ی انتقال مبلغی بیش از حد مجاز را به کاربران نمی‌دهند و یا انتقال پول به خارج از کشور به دلیل وجود برخی تحریم‌ها یا محدودیت‌های بین بانکی مسئله‌ی راحتی نیست، اما اگر از ارزهای مجازی استفاده کنید، با هیچکدام از این موانع رو‌به‌رو نمی‌شوید.

سیستم بلاک طوری طراحی شده که امکان جعل ارز مجازی را به هیچ نهادی نمی‌دهد. ارز دیجیتال

کاربردهای ارز دیجیتال

ارز دیجیتال به دلیل داشتن ویژگی‌هایی که پیش‌تر شرح داده شد دارای کاربردهای بسیاری است و از این رو توانسته به راحتی راه خود را به معاملات مردم و سازمان‌ها باز کند اگر بخواهیم در مورد اصلی‌ترین کاربرد آن صحبت کنیم، باید بگوییم که این نوع ارز هیچ تفاوتی با پول واقعی ندارد؛ به عبارت دیگر یک واحد پولی همانند ریال، دلار و روبل است و شما می‌توانید همه‌ی استفاده‌های پول واقعی را از این نوع ارز انتظار داشته باشید.

کدام ویژگی ارز دیجیتال مجازی باعث تمایز آن از پول حقیقی می‌شود؟

نکته‌ی اصلی پول‌های مجازی که باعث محبوبیت و کاربردی شدن بیشتر آن‌ها می‌شود  این است برخلاف پول واقعی ارز دیجیتال یک واحد پولی بین‌المللی است و منحصر به هیچ کشور خاصی نیست و ارزش مالی آن در سرتاسر دنیا یکی است. همانطور که قبلا هم اشاره شد، شما به‌راحتی می‌توانید به وسیله‌ی ارزهای دیجیتال بدون دردسر و بدون محدودیت مالی و جغرافیایی با سراسر دنیا تبادلات مالی داشته باشید..

کاربرد متفاوت ارز دیجیتال

پول‌های مجازی فقط در خرید و فروش کاربرد ندارند، بلکه به دلیل کم بودن مالیات و کارمزد نگهداری این نوع پول  شما می‌توانید روی پول دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید; یعنی می‌توانید تا مدتی با این پول هیچ مبادله‌ی مالی برقرار نکنید و صبر کنید تا ارزش آن بیشتر شود.

 ارز دیجیتالارزش پول بر اثر تورم و زمان کم می‌شود ولی با سرمایه گذاری روی پول دیجیتال می‌توانید جلوی این ضرر مالی را بگیرید.

مقالات مرتبط :

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

نوشتهٔ پیشین
تمام نیازهای شما از یک کیف پول در ارز دیجیتال اتریوم
نوشتهٔ بعدی
ارز دیجیتال مهم بعد از بیت کوین ۱۰ (انواع ارز دیجیتال)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید

این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست