ارز دیجیتالی و دلایل اهمیت آن در شرایط بحران‌های اقتصادی

ارز دیجیتال

از دیرباز تا کنون مبادله یکی از اساسی‌ترین راه‌های برقراری ارتباط میان افراد مختلف و رفع نیازها در جامعه‌ی بشری بوده است. اگر نگاهی به تاریخ بیندازیم متوجه خواهیم شد که چگونه فرایند مبادله در طول زمان به تکامل رسیده است و به شکل کنونی که شاهد آن هستیم درآمده است.در ابتدا برای مبادله‌ از شیوه‌ی مبادله‌ی کالا با کالا استفاده می‌کردند که بعدها جای خود را به پول، به عنوان یک معیار برای انجام مبادله داد. اما هرچه بشر پیشرفت کرد و تکنولوژی توسعه پیدا کرد تمام ابعاد زندگی ما با آن گره خورده و هیچ جایی نبوده که مستقل از تکنولوژی عمل کند. در این میان بحث مبادله و امور اقتصادی و مالی نیز با تکنولوژی گره خورده‌ است و باعث به وجود آمدن چیزی شده‌ است که امروزه آن را به عنوان ارز دیجیتالی می‌شناسیم.

اما چرا در میان دنیای ناپایدار امروزی که هر چیزی نمی‌تواند به راحتی راه خود را به میان بازار باز کند و ماندگار شود، این نوع از ارز موفق شده است تا این کار را انجام دهد؟ اگر برایتان جالب است که دلایل اهمیت آن را بدانید در این مقاله با ما همراه باشید.

دلایل اهمیت ارز دیجیتالی

بحران‌های اقتصادی برای ما و تمام افراد دنیا پدیده‌ای آشنا است، بارها با آن مواجه شده‌ایم و فراز و نشیب‌های آن را شاهد بوده‌ایم اما دلایل این بحران‌های اقتصادی چه می‌تواند باشد؟ در واقع تاکنون هیچ آژانس و دپارتمانی نبوده است که به یک مجموعه از اطلاعات گسترده دسترسی داشته باشد و بتواند بحران‌های اقتصادی را آن طور که باید در نطفه خفه کند و یا حتی آن‌ها را مدیریت کند و در این میان پول رایجی که در دنیا استفاده دارد به دلیل وابسته بودن به بانک‌های مرکزی و همچنین گره خوردن ارزش آن با دلار آمریکا به عنوان یک ابر اقتصاد جهانی دارای پایداری نبوده است و همواره در سیر بحران‌های اقتصادی در تناوب بافت تغییرات قرار داشته است.

به همین دلیل دولت‌ها و اقتصاددان‌ها به دنبال راهی بوده‌اند تا بتوانند اقتصاد جهانی را در راه ثبات و رشد قرار دهند و این‌جا جایی است که ارز دیجیتالی وارد میدان می‌شود.

دلایل اهمیت ارز دیجیتالی

کمیابی و امنیت

ارز دیجیتالی به دو دلیل عمده دارای اهمیت است و راه خود را به بازار باز کرده است  و این اهمیت در دو کلمه خلاصه می‌شود: کمیابی و امنیت.

کمیابی و امنیت ارز دیجیتالی

کمیابی

این واقعیت از ما پوشیده نیست که چیزی ارزشمند است که کمیاب باشد. درست با همین منطق بود که طلا در بازه‌ای بسیار پر اهمیت شد و تب پیدا کردن آن کل دنیا را فرا گرفت. احتمالا باید این نکته را بدانید که پول‌هایی که اکنون در بازار در جریان مبادلات قرار دارند، توسط طلا پشتیبانی می‌شوند و به همین دلیل است که نمی‌توان روی هوا پول چاپ کرد زیرا که کل اقتصاد بهم می‌ریزد. طلا برای سال‌ها به عنوان یک منبع کمیاب نقش خود را برای پشتیبانی مبادلات و پول کاغذی بازی کرده ولی اکنون زمان تغییر فرا رسیده است و چه چیزی بهتر از ارز دیجیتالی در دنیای ارتباطات و تکنولوژی می‌تواند این نقش را به عهده بگیرد.

حال شاید برایتان سوال باشد چرا کمیاب است.

اگر با پروسه‌ی به دست آوردن این ارزها مانند بیتکوین آشنا باشید، می‌دانید که به این راحتی‌ها نمی‌توانید در دنیای دیجیتال آن را به دست آورید و باید مانند طلا استخراج شود. برای دستیابی به ارز دیجیتال جدید مانند بیتکوین‌ها، کامپیوترها در سراسر شبکه‌ی اطلاعاتیِ بیتکوین قدرت‌های پردازششان را روی هم می‌گذارند تا مشکلات الگوریتمی پیچیده را حل کنند. زمانی‌که این معماها حل شدند، استخراج‌کننده‌ها، کامپیوترهایی که کمک کردند معما حل شود، به عنوان پاداش بیتکوین می‌گیرند.

تب طلای آنلاین

برای جلوگیری از تب طلای آنلاین در دنیای ارز دیجیتالی، طراح بیتکوین، ساتوشی ناکاموتو، یک حالت داخلی اضافه کرده است؛ تعداد بیتکوین‌هایی که استخراح می‌شوند هر چهار سال نصف می‌شود. قسمت خوب ماجرا؟ با زیاد شدن تعداد کامپیوترهایی که روی آن‌ها کار می‌کنند، مسائل الگوریتمی برای حل کردن سخت و سخت‌تر می‌شوند و یک ذخیره باثبات و قابل اعتماد را تضمین می‌کند.

بیتکوین به منتشر شدن ادامه می‌دهد تا رسیدن به کم‌ترین مقدار ممکن در سال ۲۱۴۰، بعد از آن هیچ بیتکوینی استخراج نمی‌شود. در این فرایند مشاهده کردید که چگونه دنیای پشت این تغییرات فکر همه جا را کرده است و با مثالی که در مورد ذخیره‌ی بیتکوین به عنوان یکی از مهم‌ترین انواع ارز دیجیتالی زدیم به خوبی این مسئله روشن شد. همین موضوع آن را خاص می‌کند زیرا آن‌ها کالایی هستند که با کمیابی مطلق تعریف شده‌اند.

عکس۴کمیابی و امنیت

امنیت

از سوی دیگر، ارز قابل اعتماد تنها در مورد کمیاب بودن واحد مورد نظری که ارزش در آن ذخیره می‌شود نیست، همچنین باید دارای امنیت باشد. هرچه باشد اگر شما کاملا قانع نشده باشید که این ارز امن است، احتمالا به دنبال یک چاره خواهید بود. خوشبختانه، ارز دیجیتالی به طور شگفت‌انگیزی امن است.

برای مطمئن شدن از امن بودن آن به این مثال توجه کنید: زمانی‌که کامپیوترهای استخراج‌کننده‌ی معما یک الگوریتم را حل می‌کنند، یک بلوک می‌سازند. این به طور اساسی یک مدرک از تمام معاملات و فعالیت‌های استخراجی اخیر است. هر بلوک به یک زنجیره‌ی بلوک‌های قدیمی‌تر وصل می‌شود که برای مثال در مورد بیتکوین، زنجیره‌ی بلوکی بیتکوین را به وجود می‌آورد. دفترکل شامل تمام جرئیات همه‌ی معاملات زنجیره‌های بلوکی انجام شده است و اینجا بهترین جای ماجراست: تمام آن اطلاعات برای همه‌ی کاربران اینترنتی قابل دسترسی است.

یعنی شما به عنوان کسی که از این نوع ارز استفاده می‌کنید به جزئیات این معاملات دیجیتال دسترسی دارید و به طور کلی مالکیت ارز دیجیتالی زمانی اعتبار دارد که آن را در زنجیره‌ی بلوکی ثبت نام کنید و این امر زمانی ممکن است که اکثریت شبکه‌ی کاربران آن را تایید کنند.

 

مالکیت ارز دیجیتالی

سخن پایانی

این موضوع گواه دارد که شبکه‌ی اطلاعاتی این ارز جدید کاملا خود-پشتیبان است؛ هیچ نیازی برای یک قدرت مرکزی نیست تا معاملات را کنترل کند. مهم‌تر آن که در مورد امنیت، بدین معناست که تایید شدن معاملات از جعل کردن آن‌ها آسان‌تر است. این به آن علت است که شیادان احتمالی، باید مقدار زیادی از قدرت پردازش را برای ساختن بلوک‌های تقلبی صرف کنند که قضیه را برایشان سخت‌تر می‌کند.

به همین دلیل است که با وجود ناامنی‌هایی که در دنیای آنلاین شاهد آن هستیم، به دلیل اهمیت ارز دیجیتالی، مشکل پشتیبانی از امنیت آن توسط سازندگان آن کاملا پوشش داده شده است و به گونه‌ای است که هیچ‌گونه نگرانی به وجود نمی‌آورد.

اهمیت ارز دیجیتالی

 

مقالات مرتبط :

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

نوشتهٔ پیشین
بیت­کوین و استخراج ارز دیجیتال به همراه ویژگی‌های معاملاتی بیت­کوین
نوشتهٔ بعدی
یوتیوب ، بررسی مفهوم و چگونگی استفاده از آن برای کسب و کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید

این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست